Opleiding begeleider kinderopvang met NT2
17/04/25
De Vlaamse Rand kent een tekort aan begeleiders in de voorschoolse en de buitenschoolse kinderopvang. CVO Semper speelt via extra opleidingsaanbod in op die nood.
De invulling van vacatures voor begeleider in de kinderopvang verloopt in Vlaanderen moeilijk. Het beroep staat op de lijst van knelpuntberoepen van de VDAB. We zien zowel weinig beschikbare werkzoekenden die reageren op de vacatures als kandidaten die niet aan de specifieke competenties voldoen. De vereiste kennis van het Nederlands zou een rol spelen in het tekort in de Vlaamse Rand.
Een korte bevraging van de lokale besturen en andere organisatoren van buitenschoolse kinderopvang in de Vlaamse Rand bevestigt dat. De aanleiding van de bevraging door vzw 'de Rand' in 2024 was het nieuwe decreet buitenschoolse opvang en activiteiten (BOA) dat vanaf 2026 in werking treedt. Daarin is er aandacht voor taalstimulering Nederlands bij de kinderen en de kennis Nederlands van de kinderbegeleiders.
Vzw ‘de Rand’ ging op basis van de resultaten van de bevraging in gesprek met CVO Semper dat al een opleiding kindbegeleider in het aanbod had in Meise. CVO Semper kon mede dankzij de signalen uit de bevraging de opleiding in 2025 uitbreiden naar Vilvoorde en Halle. Daar is er ook telkens een opleiding gecombineerd met NT2 (het Nederlands als tweede taal).
Lees meer over de opleiding kinderbegeleider in Halle, Meise en Vilvoorde.
Lees meer over de opleiding kinderbegeleider en Nederlands in Halle en Vilvoorde.
Ook voor actieve kinderbegeleiders die hun Nederlands willen versterken, start CVO Semper een cursusreeks. Daarin komt zowel de communicatie met de kinderen als met de ouders aan bod. Dit aanbod beantwoordt ook aan de vereisten van het Agentschap Opgroeien met betrekking tot de kennis van het Nederlands in alle opvanginitiatieven, ook in de faciliteitengemeenten waar al een aantal opvanginitiatieven de deuren sloten. De cursusreeks is ook toegankelijke voor ouders met een kind in de opvang.