Overslaan en naar de inhoud gaan

Gemeenschapskrant de Gordel

Onthaasten op de Gordel

27/08/26

De 45e Gordel heeft op 6 september behalve het Provinciedomein van Huizingen ook de Plantentuin van Meise als uitvalsbasis. Dat is dit jaar de ‘focuslocatie’ en speelt in op het centrale thema ‘onthaasten’, met aandacht voor de invloed van ontspanning in de natuur op ons mentaal welzijn.

© TDW

‘De boodschap van de Gordel blijft dezelfde’, zegt minister van de Vlaamse Rand Ben Weyts (N-VA) over die keuze. ‘De Vlaamse Rand is een prachtige streek met een uitgesproken Vlaams en groen karakter. De Plantentuin is als een van onze mooiste uithangborden de ideale plek om dat verhaal te vertellen.’ Ook Jo Van Vaerenbergh, algemeen directeur van vzw ‘de Rand’, vindt de Plantentuin een uitstekende locatie. ‘Wij zijn blij om iedereen te kunnen ontvangen op deze uitzonderlijke plek in de Vlaamse Rand. We zijn ook de provincie dankbaar voor de samenwerking en de grote betrokkenheid bij deze editie, ondanks de grootschalige werken in het provinciedomein van Huizingen. We maken er een dag van voor iedereen: gezinnen, sportievelingen, verenigingen, sportclubs, Vlamingen en anderstaligen. Iedereen is welkom.’

Samen wandelen, fietsen, ontspannen en genieten.

Klassieker en een jaarthema

Klassieke opties voor de deelnemers zijn natuurlijk de fietstochten en de wandelingen. Wie wil kan de Gordelklassieker van 100 km individueel rijden, met een stop in GC de Kam in Wezembeek-Oppem.

Daarnaast zijn er de begeleide Gordelpelotons die vertrekken vanuit Huizingen, en die ook een passage doorheen de Plantentuin maken. Deelname aan die Gordelpelotons is de enige activiteit van de Gordel waarvoor je moet betalen. Vanuit Meise kan je dan weer in de Brabantse kouters fietsen, of er met de gravelbike op uit trekken. Vanuit Huizingen passeer je voor proeverijen in brouwerij Oud Beersel en brouwerij Timmermans. Maar er is ook een Gordelcross en zelfs een kleutercross. Vanuit Huizingen en de Plantentuin zijn er ook wandelingen op verschillende afstanden voorzien.

Het jaarthema van deze editie laat zich samenvatten in de trefwoorden ‘onthaasten, mentaal welzijn en natuur’, en past ook de Plantentuin uitstekend. Behalve voor sportieve uitdagingen, culturele ontdekkingen, culinaire verwennerij en familiale gezelligheid zorgt de Gordel er voor onthaastingsactiviteiten zoals een professionele taichi-workshop of een bosbad.

De workshop Tai Chi - of juister taijiquan – staat onder leiding van de professionele leraar Patrick Van Campenhout. ‘Taiji is in feite de filosofie van yin en yang, dat de dualiteit van onze leefwereld benadrukt, quan betekent vuist’, legt hij uit. ‘Taijiquan is het ‘interne’ onderdeel van de Chinese krijgskunst, de zeer vertraagde uitvoering van een krijgskunst die de ‘levensenergie’ verhoogt. De laatste decennia zie je steeds meer mensen die beoefenen in parken. In de Plantentuin kunnen de mensen een keer 20 minuutjes in volle natuur proeven van de ademhalingsoefeningen en de bewegingsmeditaties. Dat is allemaal zeer laagdrempelig. Er is absoluut geen voorkennis of fysieke paraatheid voor nodig. Ook in een rolstoel kan je deelnemen.’

Koen Es, wetenschappelijk directeur publiekswerking van de Plantentuin: ‘De laatste jaren is er in de Plantentuin heel wat gebeurd. Wat de beleving op het domein zelf betreft, hebben we ingezet op een aantal verhaallijnen, die een duidelijker beeld geven van de diversiteit die je hier aantreft - van de rozentuin over de culinaire tuin, de middeleeuwse tuin, de geur- en kleurentuin, de kasteeltuin, het Plantenpaleis, de Groene Ark en de nieuwe Inheemse Floratuin. Voeg daarbij de horecafaciliteiten, met ons restaurant Pachthof in eigen beheer, en dan begrijp je dat we zijn uitgegroeid tot een toeristische attractie waar mensen een hele dag kunnen doorbrengen. Dat heeft onze bezoekerscijfers verdubbeld naar 255.000 bezoekers per jaar.’

Ontdekken en ontstressen

Ook tijdens de Gordel zullen de bezoekers van dat aanbod kunnen proeven. ‘Verschillende uitgestippelde tochten vertrekken aan het Welkomstplein van de Plantentuin en laten je de streek verkennen. De wandelingen van 10 en 15 km nemen je nog een stukje mee door de Plantentuin, die je dan aan de andere kant verlaat. De wandeling van 5 km blijft helemaal op ons terrein en laat de hoogtepunten, maar ook de verdoken kronkelpaadjes, het bos, en stille zones als ‘Wild Meise’ zien. Die wandeling wordt opgesmukt met randanimatie. Daarnaast zijn er op vaste tijden rondleidingen waarvoor je kan inschrijven. Een gids van de Plantentuin laat je de hoogtepunten van de zomer zien.’

Auteur: Michaël Bellon

Uit: RandKrant

Meer nieuws

  • Leesclub

    Nieuwe 'Doe je mee?'-sessies in het najaar

    19/08/26

    Sinds mei zijn er in de Vlaamse Rand participatiegroepen 'Doe je mee?'. Die groepen begeleiden nieuwkomers in de Rand die Nederlands leren naar lokale ontmoetingsactiviteiten, vrijwilligerswerk en het vrijetijdsaanbod in hun buurt. In het najaar zijn er nieuwe sessies gepland.

  • 'Ieder kind taalheld' als hefboom voor de Vlaamse Rand

    12/08/26

    Het beleidsinitiatief 'Ieder kind taalheld' van de Vlaamse Regering loopt tot 2029 en heeft als doel om het Nederlands van kinderen in en rond de school te versterken. Ook in de lokale en regionale beleidsambities in de Vlaamse Rand is het versterken en bewaken van het Nederlands een focus. Daarom zien we ‘Ieder kind taalheld’ als een hefboom voor het taalpromotiebeleid in de Vlaamse Rand. Waar liggen de verbindingen?

  • Projectontwikkeling ‘Nederlands in zorg en welzijn’

    11/08/26

    Vlaams minister Weyts, bevoegd voor o.a. de Vlaamse Rand, wil vanaf 2027 het Nederlands in de zorg- en welzijnssector in de Vlaamse Rand versterken. Vzw ‘de Rand’ krijgt tot december 2026 de rol van projectontwikkelaar.